Základné informácie
Ústav výpočtovej techniky (ÚVT) je pracoviskom s celouniverzitnou pôsobnosťou, ktorého hlavným poslaním je zabezpečovať riešenie úloh spojených s rozvojom a využívaním informačných a komunikačných technológií na Technickej univerzite v Košiciach (TUKE) v spolupráci s fakultnými počítačovými uzlami. Je regionálnym uzlom Slovenskej akademickej dátovej siete SANET.
Hlavné oblasti pôsobenia ÚVT sú:
- Oblasť počítačových sietí a sieťových služieb, kde zabezpečuje budovanie a prevádzku
- komunikačnej infraštruktúry univerzitnej počítačovej siete TUNET, ktorá je pripojená do celoslovenskej akademickej počítačovej siete SANET prenosovou rýchlosťou 2 x 10 Gb/s. Centrálnym prvkom PS TUNET sú dva výkonné chrbticové smerovače pracujúce v redundantnom zapojení, na ktoré sú redundantne pripojené distribučné prepínače prenosovou rýchlosťou 10 Gb/s. Na tieto distribučné prepínače sú pripojené prístupové prepínače prenosovou rýchlosťou 1 Gb/s, ktoré slúžia najmä na pripojenie koncových pracovných staníc a IP telefónov.
- sieťových služieb pre viac ako 1750 zamestnancov a vyše 9000 študentov TUKE. Medzi najvýznamnejšie patrí elektronická pošta, IP telefónia a videokonferenčné riešenia. Tieto služby sú prevádzkované vo virtualizovanom prostredí na modulárnych (bladeových) serveroch a na diskových poliach v redundantnom prostredí. Ďalšou, používateľsky zaujímavou službou je:
- Cloud Computing (model Infrastructure as a Service - IaaS). TUKE reagovalo na vývojové trendy v IT a na nové paradigmy poskytovania služieb, na tzv. cloud computing. Na TUKE je v prevádzke privátny cloud, ktorý z hľadiska účelu je rozdelený na dve časti a to TUKE cloud a SIVVP cloud. TUKE cloud je určený pre všetkých zamestnancov a študentov a ho môžu používať pre bežné činnosti pri práci (napr. vývojárska jednotka, experimentálna platforma, atď.) alebo pri štúdiu (napr. vývojárska jednotka). SIVVP cloud slúži výlučne na výskumné činnosti v súlade s národným projektom Slovenská infraštruktúra pre vysokovýkonné počítanie (SIVVP).
- Oblasť informačných systémov, kde zabezpečuje:
- správu a prevádzku celouniverzitných informačných systémov vrátane ich integrácie, z ktorých najvýznamnejšie sú:
- akademický informačný systém MAIS s modulmi Admin, Referent, Študent, Referent, Portál, E-prihláška,
- ekonomický informačný systém SAP R/3, vrátane modulu Riadenie ľudských zdrojov
- kľúčový systém Salto umožňujúc centrálnu správu prístupov do areálu cez rampový systém a do vybraných priestorov objektov TUKE,
- portálové systémy - TUKE Portál (web portál TUKE a podpora pri vytváraní fakultných webových portálov) a Cognos portál (podpora pedagogického manažmentu univerzity),
- Moodle TUKE pre podporu výučby,
- Helpdesk TUKE na spracovanie prevádzkových požiadaviek používateľov všetkých systémov,
- vývoj, implementáciu, správu a prevádzku aplikácií a systémov ako sú:
- IS Karty, Register osôb, Kľúčový poriadok, autentifikácia zamestnancov a študentov pomocou kariet, Interný telefónny zoznam, Prístupový systém, Register rizík a príležitostí a Správa telefónnych služieb.
- správu a prevádzku celouniverzitných informačných systémov vrátane ich integrácie, z ktorých najvýznamnejšie sú:
ÚVT sa podieľa na zavádzaní moderných informačných a komunikačných technológií do reálnej praxe univerzity, ako je
- Virtualizácia serverov a dátových úložísk. Prevádzka virtualizačných platforiem je síce zložitejšia a náročnejšia ako prevádzka nevirtualizovaného prostredia, avšak umožňuje efektívnejšie využitie existujúcich prostriedkov, rýchlejšie nasadzovanie produkčných a testovacích riešení, a aj rýchlejšiu obnovu prevádzky po haváriách. Fyzické servery s lokálnymi diskami sú používané len výnimočne a to iba v odôvodnených prípadoch.
- Zálohovanie produkčného prostredia. Produkčné prostredie na zvýšenie odolnosti voči poruchám okrem redundantnej konfigurácie technických prostriedkov používa aj zálohovanie prevádzkových dát za účelom obnovy prevádzky z posledného odzálohovaného stavu pred poruchou.
- Vysokovýkonné počítanie (HPC) - Projekt Slovenská infraštruktúra pre vysokovýkonné počítanie (SIVVP). Hlavným cieľom národného projektu SIVVP bolo zriadenie regionálnych superpočítačových a gridových centier na pracoviskách Slovenskej akadémie vied a na slovenských univerzitách. Technickú infraštruktúru doplnenú o problémovo-orientované programové vybavenie aktívne využívajú mnohé pracoviska TUKE. Technika vysokovýkonného počítania s veľkou mierou paralelných výpočtov je v súčasnosti už veľmi výkonným a efektívnym prostriedkom pre rôzne triedy úloh z oblasti modelovania a konštruovania.
- Dátové centrum je vybavené redundantnými technológiami tak v oblasti manažmentu prostredia (napájanie, klimatizácia, monitoring) ako aj v oblasti spracovania dát (viacprocesorové systémy s ECC RAM, diskové polia s RAID technológiami, redundantné sieťové architektúry).
Okrem uvedených oblastí ÚVT zabezpečuje po odbornej stránke inováciu, nákup a servis celouniverzitnej výpočtovej techniky.