Data center

MonTueWedThuFriSatSun
Loading backend data

Serverové technológie

Virtualizačné technológie spoločnosti VMware používame z dôvodu efektívnosti využitia technických prostriedkov a aj z dôvodu dosiahnutia čo najvyššej dostupnosti poskytovaných služieb. Virtualizácia serverov umožňuje efektívnejšiu správu technických prostriedkov, nastavovanie ich parametrov podľa aktuálnych potrieb a v prípade potreby presun virtuálneho servera na iný technicky prostriedok bez nutnosti opätovnej inštalácie.

Virtualizácia umožňuje poskytovať virtualizované technické prostriedky ako službu.

Nasadenie virtualizačného prostredia VMware na ÚVT TUKE by nebolo možné bez dostatočného počtu primerane výkonných serverov.

Na tento účel sú používané najmä modulárne blade servery firiem Cisco, IBM a HP, ktoré patria do kategórie riešení s vysokou priestorovou hustotou výpočtového výkonu. Zastúpenie rôznych značiek je dané historicky verejnými obstarávaniami.

Výhodou týchto riešení je ich integrovaný manažment a monitoring. Každý výrobca má vlastné riešenie manažmentu a monitoringu, čo si nevyhnutne vyžaduje znalosť konkrétnych manažovacích a monitorovacích prostredí. Všetky servery sú zároveň monitorované centrálnym monitorovacím systémom, ktorý je nasadený ÚVT TUKE.

Servery sú pripojené do siete TUNET linkami s prenosovou rýchlosťou 10 Gb/s, pričom všetky pripojenia sú redundantné. Všetky servery sú osadené procesormi Intel Xeon s podporou virtualizácie a s RAM pamäťou 96 GB a viac.

Na týchto serveroch je prevádzkované celé produkčné prostredie TUKE a cloudová služba, ktorá je dostupná na www.cloud.tuke.sk. Cloudová služba je služba typu Infraštruktúra ako služba (IaaS - Infrastructure as a Service). Používateľ spravuje svoju inštanciu operačného systému s aplikáciami a pridelené dátové úložisko, ale nemôže zasahovať do základnej cloudovej infraštruktúry, ktorá je spravovaná správcom cloudovej infraštruktúry.